SGT Otomotiv'den Dizel Partikül Filtreleri için ekonomik, ekolojik, akıllı çözüm; Eko-filtre
Mobirise

Sıkça Sorulan Sorular

DPF nedir ?

eko-filtre

Dizel partikül filtresi, yeni nesil dizel motorlardaki yanma sonrası ortaya çıkan zararlı gazların ayrıştırılmasına yardım eden filtre sistemidir. Dizel partikül filtresi yeni nesil dizel araçlarda katalitik konvektörün temizleyemediği ve doğaya salınan ağır metal ve partikül parçalarını kendi içerisinde tutarak hapseder.

DPF neden tıkanır ?

eko-filtre

DPF motordan gelen zararlı gaz ve partikülleri tekrar yanma işlemine alsa da, bu parça belli bir zaman sonra dolar ve tıkanır. Motor yağından kaynaklanan kül ve kurum, motordan gelen kirli parçalar, kalitesiz yakıt tüketimi DPF'nin tıkanmasının başlıca sebeplerindendir. Araç üreticileri bu parçayı belli aralıklarla yüksek sıcaklık üreterek kendisini temizlemesi için tasarlamıştır. Bu işleme rejenerasyon denir. Fakat bir süre sonra filtrenin tamamıyla dolması ile rejenerasyon işe yaramaz hale gelir. Bu aşamadan sonra DPF'in temizlenmesi ya da değiştirilmesi gereklidir.

Tıkandığını nasıl anlarım ?

Tıkandığını nasıl anlarım?

Bu tıkanma sonucunda motor performansının azalması (çekişin düşmesi, motorun devir kazanmasında sıkıntı), egzoz emisyon değerlerinde ve yakıt tüketiminde artış DPF'nin arızalı olduğunun belirtileridir. Araç gösterge panelindeki DPF uyarı lambası da yanarak sürücüyü uyarır.

DPF'nin tıkanmasını engellemek mümkün müdür ?

eko-filtre

DPF garanti kapsamında değildir ve henüz araç yeniyken bile filtresi tıkanabilir. Özellikle aracınızı kısa mesafelerde ve yoğun trafikte kullanıyorsanız tıkanma ihtimali önemli oranda artar. Tıkanmayı
tamamen engellemek mümkün olmasa bile, bazı önlemlerle filtrenizin ömrünü uzatabilirsiniz: Doğru yağ seçimi - düşük kükürt ve fosfor içerikli yağlar filtre içinde biriken partikül oranını azaltır. Manuel rejenasyon - ayda bir kez, düşük viteste, 3000 devirde 15 dakika kullanım ile aracın rejenerasyon yapmasını sağlayabilirsiniz. Yakıt tüketimi - aracınızın yakıt deposunun tamamen boşalmamasına dikkat ederek de partikül oluşumunu kontrol altında tutabilirsiniz. Yakıtın 1/3 deponun altına inmemesi de tıkanmayı geciktirecek önlemlerdendir.

DPF temizliği nasıl yapılır ?

eko-filtre

Dizel Partikül Filtresi (DPF) temizliğinde farklı yöntemler mevcuttur. Bu yöntemlerin içinde su ve kimyasal maddeler ile geçici çözümler aranmaktadır. Maliyeti daha uygun olan bu yöntemin en büyük dezavantajı, kullanılan kimyasallar nedeniyle zamanla filtrenin seramik iç yüzeyinde hasara sebep olarak, filtrenin kullanılamaz hale gelmesidir. Eko-filtre uygulamamızda temizleme hava ile yapılmaktadır.

eko-filtre
eko-filtre

Temizlik işlemi egzoz emisyon
ölçümü açısından yeterli midir ?

eko-filtre


Bizim tesisimizde yapılan çevre ile dost temizleme işlemi %100 garantilidir. Filtreniz hem sıfırlanmış olur, hem de uzun ömür kazanır.

eko-filtreDPF'nin tamamıyla iptal edilebileceğini de duydum.
İptal ettirmenin ne gibi dezavantajları vardır ?

eko-filtre

Daha önce profesyonel ve doğru bir temizlik hizmeti almamış araç sahipleri, memnuniyetsizleri sonucunda filtrelerini tamamen iptal ettirmeyi tercih edebiliyorlar. Bu işlem araçlara yeni yazılım yüklenerek gerçekleştirildiğinden, ve filtre yapısı bozulduğundan uygulama birçok risk taşıyor. Araçta performans kaybı, yakıt sarfiyatında artış, ve en önemlisi karbon emisyonunda artış bu risklerin başlıcalarıdır. Ayrıca TÜV-TÜRK muayenesinde yaşanacak problemler de ortaya çıkabilmektedir.

wero web tasarım - eko-filtre logo
Adres

Ziya Gökalp Mh.
Abdullah Paşa cd. No:20 Başakşehir/ İstanbul

İletişim

Email: info@eko-filtre.com.tr  
Tel     : +90 (212) 670 1837
GSM : +90 (533) 482 2892
           (Gökhan Gücavlı)